Fontos a mai társadalom számára az, hogy az egészség előtérbe kerüljön és számunkra fontos tápanyagban gazdag étrendet biztositsunk mint ,magunk mint családunk számára. A régmult idők embere sokkal több tápanyaghoz jutott ,mint a ma élők ezrei. A táplálkozás nem csupán egy művelet, hanem egy olyan harmónikus egész ami kihat az egész szervezetre, illetve annak metabólizmusára. Sok apró részből áll:
- megfelelő minőségi élelmiszer
- megfelelő főzési technika alkalmazása
- az ételek megfelelő tárolása
- az ételek megfelelő hőkezelése
- megfelelő minőségi folyadék
- rostban gazdag táplálék
- táplálék kiegészitők
- változatos étrend
- mértékletesség
Megfelelő minőségi élelmiszerek
Jó minőségű, lehetőleg olyan helyről ahol mindig kiváló az árú. Megfelelő állagú legyen az élelmiszer.Tápanyagok mennyiségét megfelelő arányban osszuk el.
A táplálkozás célja - amellett, hogy önmagában is jelentős élvezeti értéket jelenthet - elsősorban a szervezet anyagcseréjének fenntartása. A szervezet napi tápanyag szükségletét leggyakrabban az alapvető táplálékokból bevitt kalória arányában határozzák meg az alábbiak szerint:
Szénhidrát50-70%
Zsír15-30%
Ebből telitett<10%
Fehérje9-12%
Bár a fentiek alapján is látszik, hogy a fehérjében gazdag húsok fogyasztása szükséges, az nehezen meghatározható, hogy milyen mértékben. Amerikai táplálkozástudományi szakértők a mennyiség meghatározásának megkönnyítése érdekében kidolgozták az ún. táplálék-piramist, amely közérthető formában foglalja össze, melyik táplálékféleségből mennyit kell fogyasztani:
A piramis ajánlásai szerint e legtöbbet szénhidrát tartalmú ételekből javasolt fogyasztani, amelyet a zöldség-gyümölcs követ. A húsból - húskészítményekből napi 2-3 egység az ajánlott (egy egység: 10 dkg nyers hús vagy 5 dkg sovány felvágottat jelent). Ideális táplálék tehát nem létezik, ehelyett sokféle nyersanyagból, sokféle módon elkészített ételekből álló étrend szükséges, amelyben a megfelelő mennyiségű és minőségű húsnak feltétlenül helye van.
Miért szükséges mindennap húst / húskészítményt fogyasztani?
Elsősorban a jelentős fehérjetartalom miatt. Az emberi szervezet saját fehérjéit a növényi és állati eredetű táplálékokból építi fel úgy, hogy azokat építőelemeire, aminosavakra bontja. Bizonyos nélkülözhetetlen (esszenciális) aminosavak a természetben megfelelő mennyiségben csak a húsokban találhatóak meg.
A hús ezen felül fontos vitamin és ásványi anyag forrás. Megfelelő táplálkozás esetén a napi B12-vitamin szükséglet mintegy 70 %-a húsokkal és húskészítményekkel kerül be a szervezetbe (20 % tejjel, 10 % tojással; növényi eredetű táplálékokban nincs B12-vitamin). A B12 vitamin többek között a vérképzésben játszik fontos szerepet, hiánya esetén vérszegénység alakulhat ki, illetve felléphetnek idegrendszeri tünetek is. Jelentős szerepe van még a húsnak a B1-, B2-, B6-vitamin-, niacin- valamint a cinkszükséglet kielégítésében is.
A szervezet számára nagy mennyiségben fontos ún. makroelemek közül a nátrium és a kálium megfelelő arányban található a húsokban. Ezek együtt szabályozzák a szervezet vízegyensúlyát és normalizálják a szív ritmusát. Figyelni kell azonban a helyes mértékű bevitelre: a nátrium/kálium arány eltolódása az idegrendszer és az izomműködés zavarát okozza, illetve a túlzott nátriumbevitel magas vérnyomás kialakulásával járhat.
Külön ki kell emelni a húsok vasanyagcserében játszott szerepét. Az ún. vörös húsokból illetve a húskészítményekből a vas jól felszívódik, különösen akkor, ha C-vitamin tartalmú táplálékkal együtt fogyasztjuk (pl. Kométa Kemencés sonka és paradicsom, paprika, retek). Húsvét tájékán tehát - főleg, ha valaki betartotta a Nagyböjtöt - a finom húsfalatok mellé érdemes zöldségeket is fogyasztani, hogy a szervezet vasraktárait minél hatékonyabban feltöltsük.
Az Országos Húsipari Kutatóintézet honlapján a következő tanácsokat fogalmazza meg a "húsok szerelmeseinek":
•A nagy fehérjeigényű csoportok (csecsemők, gyerekek, terhes és szoptatós anyák) részére kifejezetten szükséges, ajánlott a hús fogyasztása!
•Részesítsük előnyben a soványabb húsokat és a kisebb sótartalmú húskészítményeket!
•A felesleges zsiradékot tisztítsuk le kétszer, először főzés előtt, másodszor hagyjuk tányérunkon a "kövér" falatokat!
•A húsokat:
- higiénikusan dolgozzuk fel
- ízesítsük zöldfűszerekkel a túlzott sózás helyett kíméletesen hőkezeljük, hogy megőrizzék értékes anyagaikat és ne égjenek meg
- ritkábban fogyasszuk füstölt, grillezett formában!
•A húsételek mellé lehetőleg ne zsíros köretet, hanem párolt zöldségeket vagy savanyúságot fogyasszunk!
•Tartsunk mértékletességet a húsfogyasztásban: napi 100-200 g elegendő!
Miért magyar termékek?
Ma az élelmiszeripar minden területén a fogyasztók jogosan várják el, hogy minőségi termékeket kapjanak, amelyek nemcsak finomak, de megbízhatóak is. A vállalatok mindegyike alkalmaz minőségbiztosítási rendszert. A Kométa - Magyarország második legnagyobb sertésfeldolgozója - rendkívül körültekintően választja ki beszállítóit, kizárólag gondosan válogatott sertésekből nyert alapanyagot használ. A cég beszállítói az állatvédelmi előírások szigorú betartásával és folyamatos állatorvosi ellenőrzés mellett, főként Magyarországon, természetes takarmánnyal hizlalják és tenyésztik a sertéseket.
A cég a legmodernebb minőségbiztosítási rendszerek alkalmazásával garantálja, hogy termékei a legmagasabb fokú élelmiszerbiztonságot és a legteljesebb élvezetet nyújtsák a fogyasztóknak.
Az általuk forgalmazott termékek jellegzetes, harmonikus ízvilágukkal különlegessé és változatássá teszik a mindennapi étkezéséket. A Kométa által gyártott sonkák, grillek, szalámik harmonikus, telt ízeikkel izgalmas és egyedi gasztronómiai élményt nyújtanak. A cég külön figyelmet szentel arra, hogy mind a hagyományos, mind a modern, szokatlanabb ízeket kedvelők is megtalálják kedvencüket.
Megfelelő fözési technikák
http://www.harmonet.hu/cikk.php?rovat=245&alrovat=248&cikkid=16559
Egészséges nyersanyagokból még nem feltétlenül készül egészséges étel. Helytelen főzési technikákkal tönkre lehet tenni az alapanyag minden hasznos tulajdonságát: ha nyoma sem marad a vitaminnak, ha eltűnnek a színek, vagy ha zsírban tocsog minden szelet hús és zöldség, az nem igazán nevezhető egészségesnek. A következő, ismert és kevésbé ismert sütési-főzési technikák mindegyikével ízletes, egészséges fogásokat varázsolhatunk az asztalra.
Grillezés vagy roston sütés
Húsokat, zöldségeket és gyümölcsöket egyaránt süthetünk elektromos grillsütőben, szabadtéri grillrácson. Ha nincs kerti grillsütőnk, akkor faszén nélkül, a konyhai sütőbe helyezett rácson vagy grilltálcán ugyanezt me |